Başak Soner
İLETİŞİM
19 Mayıs Caddesi Doktor
İsmet Öztürk Sokak
Şişli Plaza Ofis Blokları
E Blok Kat: B2 Şişli 34360 İstanbul
GSM : 0532 257 75 44
basak@emlakpr.com

1994 yılından bu yana Türkiye Sakatlar Derneği 2. Başkanı olan ve ülkemizin ilk tekerlekli sandalye basketbol takımı Engelli Yıldızlar Spor Kulübü’nün yönetiminde yer alan Başak Soner, sektörü engelliler camiasıyla yakınlaştıracak sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeyi amaçlıyor.
TSD Türkiye Sakatlar Derneği
1963 yılında kurulan Türkiye Sakatlar Derneği, ülkemizde yaşayan ortopedik engelli vatandaşların topluma adaptasyonu ve rehabilitasyonunu sağlayan, ülke genelinde 60 ilde örgütlenmiş ve 10.000 üyeye sahip, önemli bir sivil toplum örgütüdür. Türkiye Sakatlar Derneği’nin Aksaray’daki merkez binasında bulunan İstanbul Şubesi, sakatların sağlık, eğitim, iş, ulaşım gibi konularda, diğer insanlarla eşit imkanlara kavuşmasını ve yaşama katılmalarını sağlamayı amaç edinmiştir.
Engelli Yıldızlar Spor Kulübü
Tekerlekli sandalye basketbolunun ülkemizdeki öncüsü Engelli Yıldızlar, yıllardır Türk sporuna pek çok madalya kazandırırken, yetiştirdiği oyuncularla da yeni bir ligin kurulmasına önayak oldu. Bu takımdan yetişen birçok oyuncu, günümüzde kurulan çeşitli engelli basketbol takımlarına transfer olarak engelli sporunun gelişimine hizmet ettiler. Halen dört büyük kulübün ikisinde (BJK ve GS) açılan tekerlekli sandalye basketbolu branşlarının yanı sıra özel sektördeki tanınan firmalar da sponsorluk kapsamında engelli sporuna destek verdiler.
FEF Fiziksel Engelliler Federasyonu
Türkiye`de engelliler camiasına hizmet veren 6 federasyondan biri olan FEF mevcut sivil toplum kuruluşları bir şey yapmadığı ya da yapar gibi görünüp kaçak güreştiği için kuruldu. Önce Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği’ni ele aldı, ÖTV`den muaf engelli araçlarındaki sakatlıkları giderici bir kanun taslağı hazırladı. “Bir Diş, Bir Engelli” kampanyasıyla Türkiye genelindeki engellilerin dişlerini yaptırdı. "Maksimum Sokaktayız" etkinliğiyle engellilerin sokağa çıkabilmelerini amaçladı ve sorunlarına dikkat çekti. Etkinliğin basın toplantısına, engellilerle ilgili "Eşitlik" isimli filmde oynayan Azra Akın, Yönetmen Ezel Akay da katıldı. FEF tarafından düzenlenen Ezginin Günlüğü Konseri’ni çeşitli engelli gruplarından yüzlerce kişi izledi.
Engellilere Bedelsiz Yaz Kampı
Avşa Rehabilitasyon ve Yaz Kampı, Avşa Belediyesi’nin desteğiyle tahsis edilen arsada Kızılay’ın bağışladığı çadırlarla kurulmuş, tuvalet, duş ve mutfak üniteleri hazırlanmıştır. Her grubun gidiş-dönüş ulaşımını İDO ücretsiz olarak sağlamaktadır. Çeşitli spor ve kültür aktivitelerinin düzenlendiği ve1 haftalık periyotlar halinde yaz boyu devam eden kamptan 2006 yılından bugüne kadar her yıl 1000 engelli bedelsiz olarak yararlanmıştır. Kampta günler sabah sporuyla başlar, belli saatlerde kahvaltı-öğle ve akşam yemeği verilir. Gözetmenler eşliğinde sahile inerek yüzen ve güneşlenen engelliler, akşamları da kendi aralarında organize edilen eğlencelerle tatilin tadını doyasıya çıkarmaktadır.
Geleneksel Piknik
Bir insanın engelli olması, onun bir takım haklardan mahrum bırakılmasını gerektirmez. Sakatları normal yaşamla bütünleştirmek insanlık gereğidir. Engelli veya sağlıklı herkes, insan olmanın onur ve nimetini paylaşmalıdır. TSD’nin yaz pikniği, her yıl haziran ayında yüzlerce engellinin gün boyu çeşitli aktivitelerle coşup eğlendiği geleneksel bir uygulamadır.
Telif Hakkı © 2009 - www.emlakpr.com Her hakkı saklıdır. Tasarım - Uygulama